Co oznacza krew w moczu?

Wystąpienie krwi z moczu może oznaczać, że wystąpiła jakaś bardzo groźna choroba.  Takiego objawu nigdy nie wolno lekceważyć.  Każdy, kto zaobserwuje u siebie krwiomocz, jak najszybciej powinien zgłosić się do urologa.  Im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większa jest szansa na to, iż choroba nie wywoła żadnych trwałych szkód dla funkcjonowania organizmu. 

Krwiomocz – informacje podstawowe

Krew w moczu, czyli krwiomocz, zamiennie określa się jako hematurię. Zazwyczaj jest to znak, iż w drogach moczowych pojawiły się jakieś bardzo groźne zmiany chorobowe, które należy jak najszybciej wyleczyć. Krwiomocz charakteryzuje się tym, iż w moczu znajdują się czerwone krwinki. W zależności od tego, jaka jest ilość czerwonych krwinek w wydalanym moczu, jego barwa może mieć odcień czerwony lub brązowy. Zdarza się, że w moczu są widoczne skrzepy. Jeżeli zauważymy skrzepy w krwiomoczu, to jest to sygnał, iż w naszym organizmie dzieje się coś bardzo złego. Wystąpienia krwiomoczu nigdy nie powinno się lekceważyć. Nawet jeżeli takie zdarzenie wystąpiło w sposób jednorazowy, należy koniecznie skonsultować zaistniałą sytuacją z lekarzem urologiem. Krwiomocz zazwyczaj jest objawem jakiś ciężkich schorzeń układu moczowego (u kobiet) lub moczowo płciowego (u mężczyzn).

Skąd bierze się krew w moczu?

Krew w moczu zawsze wskazuje na to, iż w organizmie zachodzą jakieś niepokojące zmiany, np. doszło do bardzo groźnej infekcji.  Każdy, kto zaobserwuje u siebie taki niepokojący objaw, jak najszybciej powinien poinformować o tym lekarza specjalistę. Do najważniejszych przyczyn występowania krwiomoczu zaliczamy: choroby nerek, torbiele na nerkach, stan zapalny układu moczowego, kamicę nerkową, gruźlicę nerek, chorobę gruczołu krokowego, nadciśnienie złośliwe, endometriozę lub hemofilię. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zmieniona barwa moczu nie zawsze oznacza, iż znajduje się w niej krew. Mocz może zmienić swój kolor na czerwony z powodu spożywania buraków lub w wyniku przyjmowania określonych leków.

O czym świadczą skrzepy krwi w wydalanym moczu?

Jeżeli w krwiomoczu jednocześnie znajdują się widoczne gołym okiem skrzepy krwi, to jest to symptom, którego tym bardziej nie należy lekceważyć. Pacjenci, u których wystąpiły skrzepy, wskazują, że było to bardzo bolesne oraz znacząco utrudniało oddawanie moczu. Skrzep krwi w moczu może wskazywać na rozwój zapalenia dróg moczowych lub na wystąpienie kamicy nerkowej. Natychmiast po zaobserwowaniu u siebie wystąpienia skrzepów krwi w moczy należy udać się do lekarza specjalisty. Wyda on nam skierowanie do lekarza urologa. Urolog po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu oraz wykonaniu niezbędnych badań będzie mógł wydać zalecenia odnośnie leczenia wykrytego schorzenia.

Krew w moczu podczas ciąży

Zawartość krwi w moczu nigdy nie jest czymś naturalnym. Nie inaczej jest w sytuacji, gdy krew w wydalanym moczu zaobserwuje u siebie kobieta w ciąży. Nawet jeżeli u kobiety mocz zmienił kolor na czerwony tylko jednorazowo, to i tak niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Właśnie z tego względu specjaliści zalecają wykonywanie badań moczu w okresie całej ciąży. Jest to spowodowane tym, iż obecność krwi nie zawsze jest widoczna gołym okiem. Zdarza się, że obecność czerwonych krwinek jest zauważalna dopiero do przeprowadzeniu dokładnego badania z wykorzystaniem mikroskopu. Kobieta, która spodziewa się dziecka, w żadnym wypadku nie powinna lekceważyć zaobserwowanych u siebie objawów krwiomoczu. Jeżeli nie uda się w porę do lekarza, może to za sobą nieść mnóstwo poważnych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *