Czy BDSM ma związek z zaburzeniami psychicznymi?

Seks jest przyjemnością i maksymalnym dowodem na bliskość i miłość dwojga ludzi. Zwykle panie chcą przeżywać moment uniesień seksualnych, oprawiony specjalną otoczką. Ich podniecenie szybko wzrośnie, gdy partner w sypialni zadba o odpowiednią muzykę, zapali świece, a nawet rozsypie płatki róż. Nastrój jest bowiem dla pań niezwykle istotny. Panowie z kolei, mimo że są zwolennikami szybkiego seksu, często marzą o swojej partnerce w seksownej bieliźnie czy przebraniu. Mężczyźni także lubią dominować w sypialni jednak wszystko to dzieje się w granicach rozsądku. Nie mniej jednak, niektóre pary mają szczególne upodobania, które można by powiedzieć, zahaczają nawet o seksualne dewiacje. Jednym z tego typu aktywności seksualnej jest BDSM. Czy jest to normalne, czy jednak nosi znamiona psychicznych zaburzeń?

Czym jest BDSM?

Zacznijmy może od pewnych wyjaśnień, gdyż skrót BDSM nie dla wszystkich jest do końca jasny i klarowny. Spróbujmy go zatem możliwie jak najdokładniej wyjaśnić. Poszczególne litery skrótu, odnoszą się do angielskich słów.

Tak więc mamy do czynienia z :

  • B – będące pierwszą literą angielskiego słowa bondage czyli wiązanie lub unieruchamianie
  • D – które jest pierwszą literą od angielskiego słowa domination, czyli dominacja
  • S – które rozpoczyna angielskie słowo sadism, czyli skłonności sadystyczne
  • M – jest to pierwsza litera angielskiego słowa masochism, czyli po polsku po prostu masochizm.

Litery te, a w zasadzie relacje jakie one opisują mogą wchodzić ze sobą w pewne korelacje. Wówczas oba słowa, a także ich znaczenia łączą się ze sobą w następujące warianty:

  • B i D – czyli bondage i discipline, co najprościej obrazuje wiązanie i dyscyplinowanie partnera bądź partnerki w aspekcie kar cielesnych i nie tylko
  • D i S – czyli domination i submission co obrazuje relacje bazującą na dominacji i uległości
  • S i M – czyli sadism i masochism, co obrazuje popularne i znane nam relacje oparte na sado-maso

W BDSM zawsze mamy do czynienia z tym, że jedna ze stron przyjmuje rolę dominatora i pana, a druga strona jest uległa i odgrywa rolę niewolnika. To do strony dominującej należy kreowanie różnego rodzaju scenariuszy, które powinny zostać wykonane. Jeśli jednak zajdzie najmniejsza pomyłka, strona ulega zostaje surowo ukarana. Można powiedzieć, że w tej relacji, zadawanie i otrzymywanie bólu, jest głównym sensem stosunku.

Czy BDSM to zaburzenia psychiczne?

Zacznijmy od tego, że często diagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi na tle seksualnym, są przede wszystkim zaburzenia preferencji seksualnej. Jednak zaburzenia preferencji seksualnych mogą być różne, a do jednych z nich zalicza się właśnie BDSM. Wówczas bazując na tym, można jasno stwierdzić, że BDSM jest właśnie jednym z zaburzeń psychicznych. Jednak problem BDSM jest o wiele bardziej złożony i jest o wiele głębszym problemem jakim są zaburzenia seksualne.

Mogą się one bowiem same w sobie, dalej dzielić się na kilka rodzajów. Nie mniej jednak, główną istotą zaburzeń jakim są BDSM jest dominacja seksualna. Jedna z osób jest w tej relacji dominatorem, a w przypadku kobiet dominą. Druga osoba zaś, ma być zaś stroną uległą, która ma za zadanie spełniać zachcianki dominatora. Tego typu zaburzenie seksualne objawia się też tym, że partnerzy mają względem siebie ustalony system kar i nagród. Nie mniej jednak, by taka relacja mogła zaistnieć obaj partnerzy muszą wyrazić obopólną zgodę. Dodatkowo BDSM często nie dotyczy tylko i wyłącznie sfery łóżkowej, gdyż większość partnerów, tego typu zachowania przenosi także do niektórych sfer życia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *