Testosteron – wszystko, co należy wiedzieć o najważniejszym męskim hormonie

Rozkład tkanki tłuszczowej, męskie owłosienie i sporych rozmiarów mięśnie, ale także między innymi wytrzymałość kości – to wyłącznie niektóre spośród wielu różnych funkcji, które spełnia w naszym organizmie testosteron. Kiedy go zabraknie, pojawić się mogą pewne kłopoty – i to nie tylko u panów, ale i u pań. Odkryty w 1935 r. przez biochemika niemieckiego Adolfa Butenandta, testosteron pełni niezwykle istotną rolę w organizmie. Nazywany jest hormonem męskim.  Tak naprawdę występuje u obu płci – odpowiada jednakże za zupełnie inne funkcje.

Produkcja testosteronu i jego rola

Nie tylko panowie, ale i panie, nie mogą obyć się bez testosteronu. U panów omawiany hormon wytwarzany jest głównie w jądrach, zaś u kobiet – w korze nadnerczy, w jajnikach, a u będących w ciąży w łożysku. Testosteron zaliczany jest do androgenicznych hormonów. Takie określenie pochodzi z greckiego sformułowania androgen, które oznacza w dosłownym tłumaczeniu ,,czyniący mężczyznę”. Odpowiedzialny jest on za męskie cechy, takie jak chociażby niski tembr głosu, poziom agresji, ale również spore mięśnie.

U chłopców testosteron odgrywać będzie ważną rolę w zakresie rozwijania się męskich rozrodczych narządów. U dorosłych mężczyzn odpowiedzialny jest między innymi za spermatogenezę (produkowanie spermy), potencję i popęd seksualny – czyli wszelkie czynniki mające za zadanie podtrzymywać czynność seksualną mężczyzn i ich zdolności do prokreacji. Wymieniony hormon spełnia także sporo innych funkcji – wpływa między innymi na rozkład tkanki tłuszczowej, męski typ owłosienia, poziom cholesterolu czy też krzepliwość krwi.

U pań ilość testosteronu zmienia się razem z przebiegiem owulacyjnego cyklu. To właśnie za sprawą tego hormonu libido jest prawidłowe, ale również zwiększa się wytrzymałość kości. Testosteron ma też wpływ na prawidłową pracę jajników. Żeby organizm kobiecy właściwie funkcjonował, konieczne będzie zachowanie równowagi między ilością estrogenów i testosteronu.

Problemy z testosteronem

Do trzydziestego roku życia ilość testosteronu we krwi u panów utrzymuje się na dosyć wysokim poziomie. Niemniej jednak już po 40-stce zaczyna się znacząco obniżać. To właśnie w wymienionym wieku mężczyźni mogą zaobserwować u siebie pierwsze problemy ze wzwodem. Nie bez znaczenia jest również styl życia. Nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu, zbyt częste sięganie po papierosy – wszystko to może mieć ogromny wpływ na zmniejszanie się ilości krążącego we krwi testosteronu.

Liczne badania pokazały, iż wpływ na spadek poziomu testosteronu, mają także wybrane choroby. Wśród nich warto będzie wymienić nadciśnienie tętnicze, miażdżycę albo cukrzycę. Pacjenci, którzy zgłaszają lekarzowi kłopoty z potencją, na ogół dostają receptę na odpowiednio bezpieczne specyfiki na potencję. Warto jednakże tutaj podkreślić, że tego typu środki nie mają wpływu na ilość testosteronu krążącego we krwi – tylko prowadzą do odblokowania zaburzonego mechanizmu erekcji. Co ważne, w negatywny sposób na potencję wpływa nie tylko nazbyt niski, ale również i zbyt wysoki poziom testosteronu u mężczyzny.

Wprawdzie o tej drugiej przypadłości słyszymy dosyć rzadko (chociażby u sportowców, którzy zażywają na co dzień anaboliczne sterydy), niemniej jednak może ona wywoływać między innymi zaburzenia erekcji, spadek ilości wyprodukowanych plemników czy też zmniejszenie się objętości samych jąder. Nie tylko niedobory, ale również i nadmiar testosteronu wymagać będzie wdrożenia leczenia pod okiem specjalistów. Polega ono między innymi na uzupełnianiu braków dzięki suplementacji. Wskazane będzie także wprowadzanie zmian, takich jak chociażby zrezygnowanie z niezdrowego jedzenia, rozprawienie się z posiadanymi nałogami czy też zredukowanie nadmiernych kilogramów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *