Wibrator – gadżet starszy, niż myślisz

Dla niektórych jest gadżetem jak każdy inny, niektórzy zaś boją się go jak ognia.  Historia pokazuje jednak, iż wibrator znany jest dłużej, niż można by sądzić.  Spójrz na krótką opowieść o jego ewolucji.

Po co komu wibrator?

Pierwotnie wibrator/dildo nie było kojarzone wprost jako gadżet, który zapewnić ma kilka chwil przyjemności. Ten znany z XX wieku służył właściwościom leczniczym, zaś przeznaczenie egzemplarza z prehistorii nie do końca jest znane. Jedno jest pewne – rozpowszechnianie użyteczność wibratora jest obecnie najprawdopodobniej powieleniem schematu na przestrzeni lat, gdyż zapisy sprzed wieków jasno podkreślają jego istnienie w dosyć podobnej do obecnej formie.

Jabada-daba-dildo?

Mniej znaną twarzą starożytnej Grecji czy Rzymu jest wkład w rozpowszechnianie hedonistycznego stylu życia. Wibrator to jednak nie ich wynalazek, a przynajmniej nie oni pierwsi wpadli na ten pomysł. Nie tak dawno znalezione zostało kamienne dildo sprzed 28.000 lat, o niezwykle dokładnym wykonaniu, które wskazuje, ze do czynienia mamy z gadżetem mającym imitować męskie przyrodzenie. Czyżby zatem jaskiniowcy koncentrowali swoje potrzeby na czymś więcej niż tylko polowaniu?

Poradnik seksualny

Wspomniani już Grecy nie tylko tworzyli sztuczne fallusy, ale też istnieją wskazówki sugerujące, jakoby były one dostępne na rynku i niezwykle potrzebne w codziennym życiu. Komedia Herondasa z Kos przytacza przykład rozmowy dwóch przyjaciółek, które plotkują na temat najlepszego dilda (nawiasem mówiąc dowiedzieć się możemy, że mistrzem w swoim fachu jest szewc, który tworzył majstersztyki ze skóry).

Pomysłowość kurtyzan

Można rzec, że podstawowym wyposażeniem pań wykonujących najstarszy zawód świata było drewniane dildo obleczone skórą. Doskonale znały możliwości tego typu akcesorium i chętnie korzystały z tego. Można zatem sądzić, że seks i jego urozmaicenie wówczas nie stanowiły tematów tabu.

Jaki fallus jest, każdy widzi

Również do starożytnych Chiny dotarł przedmiot darzony ogromnym hmm… szacunkiem. Cesarze jednak lubili otaczać się przedmiotami nie tylko praktycznymi, ale i pięknymi. W związku z tym dilda wykonywano z kości słoniowej, jadeitu lub brązu, niejednokrotnie niepozbawione były wzorów. Co ciekawe najpopularniejsze były wśród cesarskich konkubin, którym korzystać z fallusów pomagały… pałacowe pokojówki!

Dildo z wibracją

Dotychczas artykuł ten dotyczył w istocie dildo, zaś wspominając o Egipcie, docieramy do etapu w dziejach, kiedy prawdopodobnie wynaleziono pierwszy wibrator. Ten dosyć prosty pomysł dał jednak pole do całkiem nowych doznań. Mowa o tykwach, w których wnętrzu umieszczano pszczoły. Można się domyślić zatem, jak działało to ”urządzenie”.

Histeria w historii

Wibrator znany w obecnej formie wynaleziono dopiero w XiX wieku wskutek konieczności ulżenia zmęczonym dłoniom lekarzy. Popularna w tym okresie choroba – histeria – wymagała wyjątkowemu leku. W skrócie uznawano ją za swego rodzaju atak niepokoju, który załagodzić mógł tylko seks. Nie każda pani miała jednak taką możliwość, więc lekarze wykonywali masaże, które dzisiaj określamy jako petting.

Wibrator medyczny

Długa kolejka pacjentek wymagała unowocześnienia formy zabiegów i tak oto w 1890 roku świat ujrzał Pulsocon przypominający wiertarkę, kolejno Manipulator zasilany węglem i wreszcie elektryczny wibrator. Czas płynął, jednak na ówczesne urządzenia kojarzyły się raczej z narzędziem tortur, aniżeli z gadżetami służącymi przyjemności.

Artykuł gospodarstwa domowego

Tuż przed pierwszą wojną światową wibrator coraz częściej pojawiał się jako gadżet osobisty pań domu. Nikogo nie dziwiły reklamy wibratora z różnego rodzaju nakładkami, umieszczane na łamach prasy. Chęć kobiet do korzystania ze sprzętu zmusiła do wielu prób udoskonalenia gadżetu. Z czasem obok elektrycznego stymulatora pojawiło się dildo z silnikiem i to stało się największym krokiem ewolucyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *