Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie pęcherza moczowego to infekcja w drogach moczowych, która w zdecydowanej większości przypadków jest wywoływana przez groźne bakterie. Statystyki pokazują, że zapalenie pęcherza moczowego najczęściej dotyka kobiety, rzadziej mężczyzn. Jest to spowodowane inną budową układu moczowego. Zapraszamy do lektury artykułu z najważniejszymi informacjami na temat zapalenia pęcherza moczowego. 

Zapalenie pęcherza moczowego – informacje podstawowe

Pęcherz moczowy pełni w organizmie człowieka bardzo ważną rolę, ponieważ jest zbiornikiem moczu. Do pęcherza mocz dociera nieustannie. Średnio pojemność pęcherza wynosi około 400 mililitrów, jednak w niektórych przypadkach może ona wynieść nawet 1500 mililitrów.  Z pęcherza moczowego wychodzi cewka moczowego. To właśnie przez cewkę wydalany jest mocz z organizmu człowieka.  W przypadku, gdy oddawaniu moczu towarzyszy bardzo nieprzyjemny ból oraz szczypanie, może to być objaw wystąpienia zapalenia pęcherza moczowego wywołanego przez bakterie.

W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza urologa, który postawi odpowiednią diagnozę oraz wprowadzi niezbędne leczenie.  Zapalenie pęcherza moczowego to jedna z wielu infekcji, która może pojawić się w układzie moczowym.  Specjaliści wyróżniają dwa podstawowe rodzaje tego zapalenia: nawracające zapalenie u kobiet oraz niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego.  Istnieje także krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego, jednak występuje ono niezwykle rzadko. Zazwyczaj jest ono wywołane niezwykle silnymi lekami stosowanymi przez osoby chorujące na raka, zaś w przypadku dzieci – wirusami.

Czym wywołane jest zapalenie pęcherza moczowego – najważniejsze przyczyny

U zdecydowanej większości pacjentów czynnikiem wywołującym pojawienie się zapalenia pęcherza moczowego są bakterie, przede wszystkim Escherichia coli.  Znacznie rzadziej za wystąpienie zapalenia pęcherza moczowego odpowiedzialne są grzyby i wirusy. Z racji tego, iż układ moczowy oraz końcowy odcinek układu pokarmowego są w dość bliskiej odległości od siebie, zwiększa to ryzyko przenoszenia bakterii, które normalnie bytują w jelitach.

Jeżeli zachodzą optymalne warunki dla ich przeniesienia się do cewki moczowej, to bardzo szybko dochodzi do infekcji.  O wiele rzadziej bakterie wywołujące zapalanie pęcherza moczowego przenoszą się poprzez drogę płciową za pomocą kontaktów seksualnych. Gdy bakterie zajmą cewkę moczową, szybko przenoszą się do pęcherza moczowego.

Zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza moczowego występuje przede wszystkim u mężczyzn, którzy mają łagodny przerost prostaty, zaś u wszystkich płci mogą być to złogi w kamicy układu moczowego oraz zwężenie cewki moczowej.  Istnieje także określona grupa chorób współistniejących, które mogą mieć znaczący wpływ na pojawienie się zapalenia pęcherza moczowego. Mowa tutaj przede wszystkim o cukrzycy.

Dodatkowe czynniki wpływające na zwiększenie ryzyka zachorowania na tę dolegliwość to starszy wiek, cewnik w pęcherzu moczowym oraz stosowanie leków immunosupresyjnych (blokujących działanie źle funkcjonującego układu odpornościowego). Tak jak wspomnieliśmy powyżej, zapalenie pęcherza moczowego wywoływane jest zazwyczaj przez bakterie.

Początkowo bakterie rozmnażają się na obrzeżach układu moczowego, ale wraz z upływem czasu przenoszą się coraz wyżej, co wywołuje wyjątkowo bolesny stan zapalny. Podstawą leczenia zapalenia pęcherza moczowego jest stosowanie antybiotyków. Czas trwania leczenia wynosi około 7-10 dni.  Gdy leczenie jest zakończone, urolog zleca wykonanie badania moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *